Zalesie Górne, ul. Białej Brzozy 23 517 050 406 parafia@parafia-zalesie.pl

Witaj w Zalesiu Święty Hubercie!

Poniżej tekst artykułu, który się ukazał w 101 numerze Przystanku Zalesie, 07/2018/101

Joanna Olendzka

Choć oficjalnie św. Hubert jest patronem Parafii w Zalesiu Górnym od 40 lat, to fizycznie przybył do nas zaledwie dwa miesiące temu, dokładnie 14 lipca 2018 r. Ks. Proboszcz Krzysztof Grzejszczyk wraz z małżeństwem Joanny i Krzysztofa Olendzkich odebrali jego relikwie I stopnia Ex ossibus z rąk biskupa diecezji Liège Jean Pierre Delville’a. Tym samym, po wielu latach poszukiwań i gorącej modlitwy całej Parafii, święty biskup przybył do Zalesia, by tu jeszcze bardziej konkretnie działać – uzdrawiać i ewangelizować - zapraszając Zalesian do podążania drogami świętości.

I to wszystko w przeddzień 40-lecia Parafii….

Św. Hubert, Bazylika Saint Hubert, Fot. Joanna Olendzka

Historia jego przybycia do Zalesia byłaby fantastycznym scenariuszem na film…

Święty z przełomu VII i VIII w., żyjący na terenach obecnej Belgii, a urodzony w Tuluzie, z temperamentem gorącego południowca i wielkim umiłowaniem uroków życia, od wieków fascynował badaczy i rzesze wiernych. Mąż, ojciec, władca zarządzający sporymi dobrami i zapalony myśliwy kochający męskie wyprawy, muzykę, taniec i dobrą zabawę.

I nagle, w jego beztroskim życiu pojawia się Chrystus, który ukazuje mu się w Wielki Piątek, gdy Hubert, zamiast umartwiać się wspominając mękę Jezusa, bawi się wraz z kompanami na polowaniu.

Nagłe objawienie, wielkie poruszenie i totalna zmiana życia…

Ta właśnie totalność św. Huberta jest tak porywająca. Gdy się nawrócił, zmienił życie o 360 stopni i całą swoją b