WPROWADZENIE

Czy Piotr był naprawdę takim niewzruszonym mężem jak skała?

Kiedyś bał się burzy, krzyczał, że tonie, choć był blisko Pana Jezusa. Usnął w Ogrodzie Oliwnym. Bojąc się o własną skórę, trzykrotnie zdradził Jezusa. Pod krzyżem wcale nie był. Na zdrowy rozum na Skałę bardziej pasowałby św. Jan, umiłowany uczeń Pana Jezusa, który w Wielki Piątek stał z Maryją pod krzyżem.

Jednak właśnie w słowach, skierowanych do Piotra, że jest Skałą, kryje się cała tajemnica Kościoła, który nie opiera się na ludziach, ale na samym Jezusie, na Jego łasce i na tym, że On sam przebywa w Kościele i pozostaje Mu wierny.

W tym widać tajemnicę skały, że w oczach wątpiących wydaje się mała, słaba, chwiejna. W oczach wiary jest potęgą, ponieważ Kościół oparty jest na samym Chrystusie i Jego miłosierdziu.

ks. Jan Twardowski