WPROWADZENIE

Co to znaczy „brać swój krzyż co dnia"? To znaczy: we¼ swój krzyż na każdy dzień. Mam nieść nie krzyż z zeszłego tygodnia, nie wczorajszy, nie ten, jaki przypadnie nieść jutro, ale ten krzyż, który spada na mnie właśnie dzisiaj.

Mam znajomego, który d¼wiga krzyż sprzed dziesięciu lat, kiedy to ktoś go skaleczył, upokorzył. Do dziś d¼wiga stary krzyż. Tymczasem Pan Bóg mu daje nowy krzyż, świeżutki, marcowy, zmarznięty, a on d¼wiga krzyż z dawnej jesieni i chlapie się jak kaczka w błocie. Zeszłoroczne krzyże przemijają, spadają jak kartki z kalendarza.

Są też tacy, którzy d¼wigają krzyże przyszłości. Martwią się, że zachorują, pójdą na emeryturę, zostaną zupełnie sami. Zamęczają się krzyżem, który jeszcze na nich nie spadł.

Krzyż „na każdy dzień" jest  nowym krzyżem, nową nadzieją, nowym egzaminem, nową próbą naszego ducha.

Ks. Jan Twardowski