Parafia św Huberta — Zalesie Górne

Święty Hubert

Doczesne życie Świętego Huberta jest owiane jedną z najpiękniejszych legend, jaką kiedykolwiek świat zdołał stworzyć. Jest ona w swe treści tak nieskończenie piękna, interesująca i oryginalna i snuje się na tak przecudnej kanwie, że przetrwała w całej swej tajemniczości po dzień dzisiejszy, a w wiekach średnich obiegała świat w formie rozmaitych widowisk scenicznych, powieści, poezyj, obrazów.

Święty Jan Paweł II

16 października 1978 roku, zgromadzone w Rzymie konklawe wskazało na nowego papieża: Karola Wojtyłę. Jan Paweł II powitał tłum słowami: „Sia lodato Gesu Cristo!" („Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!"). Wybór przerwał wielowiekową tradycję powoływania na Tron Piotrowy duchownych włoskich. W niedzielę, 22 października, odbyła się inauguracja pontyfikatu, na którą przybyli goście z całego świata. W czasie mszy padły wówczas słynne słowa: „Nie lękajcie się!". Nastał pontyfikat Jana Pawła II...

Święta Rita

Margherita (Rita) urodziła się około 1380 r. w rodzinie ubogich górali w Roccaporena, niedaleko Cascii (Włochy). Już jako młoda dziewczyna czuła powołanie do życia zakonnego.
Jednak na żądanie rodziców, w wieku 15 lat poślubiła młodego człowieka o gwałtownym usposobieniu. Porywczy, brutalny mąż był powodem wielu jej dramatów. Rita znosiła swój los z anielską cierpliwością.