Podziękowanie od młodzieży z Estonii

Dear brothers and sisters in Zalesie Gorne !

Drodzy Bracia i Siostry z Zalesia Górnego !

We want to thank you from the bottom of our hearts for this amazing time we’ve had together with you before the World Youth Day in Krakow! We thank you for the warmest welcome and for your sincere hospitality! During this preparation time for the World Youth Day, we experienced that kind of love of which only Christ himself can offer. You let us meet with Christ through yourself, through your actions, your care and your joy of heart which all reflected so wonderfully the joy of the Gospel. You were true instruments in God’s hands and led us to Him showing us His mercy. We will remember you by your smiles, singing, dancing and this wonderful openness and joy within you!

Pragniemy z głębi serca podziękować za niesamowity czas spędzony razem z Wami w czasie Światowych Dni Młodzieży. Dziękujemy za bardzo gorące przyjęcie i waszą szczerą gościnność. W czasie tych przygotowań do ŚDM doświadczyliśmy takiego rodzaju miłości jaką ofiarować może tylko Jezus Chrystus. Poprzez Waszą postawę mogliśmy zobaczyć Chrystusa, poprzez waszą opiekę, działanie i radość w sercu odbijała sie cudowna radość Ewangelii. Jesteście prawdziwymi instrumentami w rękach Boga i pozwalacie mu okazać swoje Misierdzie. Będziemy pamietać wasze uśmiechy, śpiewy, tańce i to cudowne otwarcie się na innych i Waszą radość.

You have a saying that “When a guest is in the house, then God is in the house”. And we felt this saying being a reality in every minute of every day. We want to thank all the families that welcomed us to their homes and took care of us as we were their own children. You will always be in our hearts and in our prayers!

Mówiliście nam, że “Gość w dom - Bóg w dom” i my czuliśmy to w rzeczywistości w każdej chwili dnia. Pragniemy podziękować wszystkim rodzinom, które nas przyjęły w domach z troską o nas tak, jakbyśmy byli waszymi dziećmi, waszą rodziną. Będziecie zawsze w naszych sercach i w naszych modlitwach.

Poland has become one of our favourite places in the world and Zalesie is now this precious place on earth where we all hope to go back whenever we feel the yearning for true happiness. It is uplifting to see a church full of life and a living faith among the people! That gives us great strength and hope and sets an excellentexample to all of us and to the church in Estonia. We were able to see, how it is to live in a catholic society and we became hopeful that maybe one day our own society may change towards that as well. By the way – the priests of your parish are definitely our favourites! We would have liked to take them with us! But they love you too much…JThey really are the heart of your parish!

Polska stała się naszym ulubionym krajem na świecie, a Zalesie Górne jest szczególnie wartościowym miejscem na Ziemi do którego wierzymy, że kiedyś wrócimy bo spotkaliśmy tam prawdziwe szczęście.

To było niesamowite zobaczyć kościół pełen życia i prawdziwie wierzących ludzi. To dało nam dużo nadziei i wspaniałe świadectwo wiary dla nas ludzi kościoła Estonii. Zobaczyliśmy co to znaczy żyć w katolickiej wspólnocie kościoła i mamy nadzieję, że w naszych kościołach uda się zrobić coś podobnego.   Przy okazji – macie wspaniałych kapłanów – są naszymi ulubieńcami. Chętnie byśmy ich wzięli do siebie ale widzimy, że kochają Was tak mocno… Są z pewnością sercem Waszej parafii.

Thank you for all your effort, for all your time – for all the love we received during this week!

You made us realize once again that no matter who we are or where we come from, we are all brothers and sisters – one loving family in Jesus Christ!

Thanks be to God!

Dziękujemy Wam wszystkim za Wasze wysiłki, poświecony czas, za okazana miłości i poświęcenie nam tego wspaniałego tygodnia. Pokazaliście nam, że nie ma znaczenia kim jesteś i skąd przybywasz, wszyscy jestesmy braćmi i siostrami – kochającą się rodziną w Jezusie Chrystusie.  Dziekujemy Bogu za Was.

God bless,

Niech Bóg was błogosławi