WPROWADZENIE - 19.05.2019

Na czym polega nowość przykazania z dzisiejszej Ewangelii? Przecież Stary Testament polecał miłować bliźniego swego jak siebie samego. Stąd tyle powtarzających się codziennie powiedzeń: „Kochaj, a będą cię kochali” i „Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”.

Nowość tego przykazania miłości – to nagłe olśnienie, że mamy kochać ludzi tak, jak kochał ich Pan Jezus. Zapomnieć o sobie, myśleć o Nim. Tak jak On oddać dla nich nawet swoje życie, choćby się wydawało, że się kocha wbrew samemu sobie.

Święta Teresa pisała o tym, że Bóg nie żąda od nas rzeczy niemożliwych. Wystarczy starać się kochać tak jak Pan Jezus. Wtedy On poprzez nas będzie kochał.

Jeżeli się miłujemy, tym samym miłujemy Jezusa, spełniamy ostatnie polecenie Niewidzialnego. On też prosi o wzajemność.

ks. Jan Twardowski