WPROWADZENIE - IV NIEDZIELA ADWENTU - 24.12.2023

Może się wydawać, że Ewangelia o Zwiastowaniu anielskim przypomina obrazy z Matką Bożą w niebieskiej sukni, z łagodnym aniołem, cichą izdebką w Nazarecie, niebem bez chmur, drzewami, których nie szarpie wiatr.

Tymczasem właśnie ten fragment Ewangelii ukazuje wszechmoc Bożą, potężniejszą od huraganu. W biały dzień zjawia się nagle anioł. Spada jak piorun z jasnego nieba. Powołuje. Objawia moc Bożą. Poczyna się w łonie Maryi Jezus. Prawdziwe trzęsienie nieba i ziemi. Prawda, że dla Boga nie ma nic niemożliwego.

Jak często wydaje się nam, że nic a nic się nie dzieje, że jesteśmy bezsilni, skołatani powszednim dniem, kłopotami i nudą. Znów zaczyna się dzień, taki sam jak wczorajszy. I co dalej? Zapominamy o Bogu, o Jego potędze. A On może się objawić w każdej chwili, w sposób jaki wybierze. Niespodziewanie. Możemy wszystko przewidywać po swojemu, a wszystko stanie się inaczej. Byle otworzyć się na Boga. Zaufać. Wtedy usłyszymy: „Nie bój się, Pan z tobą”.

ks. Jan Twardowski